Kadınlar Gününün Kısaca Perde Arkası

“Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”- MustafaKemal ATATÜRK

Her daim sevinçle kutladığımız Kadınlar Günü'nün acı hikayesini biliyor muydunuz? 

Günümüzde Kadınlar günü tüm dünyada ses getiren eylemlere sahne oluyor. Hediyeler, coşkulu kutlamalar baktığınızda herşey güllük gülistanlık.. Fakat görünenin arkasında neler var birde onlara bakmalı insan.

Böylesine güzelliklerle kutlanan bugünün başlangıcı 1857 yılında ABD'nin New York kentinde vuku bulur. Bir tekstil fabrikasında çalışan işçiler zorlu çalışma şartlarından ötürü oldukça bunalmış ve daha iyi koşullara sahip olabilmek için iyi bir hamle yapmaları gerektiğini düşünmüş ve çareyi greve başlamakta bulmuştur. Aslına bakılırsa Kadınlar gününün temelinin bu olayla atılmış olduğu kabul edilir. Grev esnasında ise polisler işçilere saldırmış ve işçiler fabrikaya kilitlenmiştir.Daha sonraki çıkan yangında 120 kadın işçi feci şekilde can vermiştir.
Olayın sonrasındaki ilk yıllarda Kadınlar Günü için belirli bir tarih olmadan ilkbaharda kutlanırken daha sonra 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda alınan bir kararla 8 Mart olarak kabul edildi ve adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul ederken, Türkiye'de ilk kutlamalar 1921 tarihinde  Ankara’da bir bağ evinde düzenlenen toplantıda gerçekleşti. Uzun bir süre kutlamalara müsade edilmedi.1984'ten itibaren ise her geçen gün daha da geniş kitlelerle günümüzde kutlanmaya devam ediliyor.

Bu kabule gerekçe olarak iki temel neden gösterildi. Bunlar: dünya barışının korunması, sosyal gelişim ve temel insan haklarının kullanılması için kadınların da eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlama gereksinimi idi. Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.

Unutmayın ki;

"Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz. Bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitirsiniz." Brigham Young

Dün Facebook üzerinde sorduğumuz soruya ilk yanıt vererek kazanan 3 sıkı takipçimiz:

- Hafize Yaman

- Burcu Paça

- Gamze Güneş

Bizden 10 kredi kazanırken,diğer kadın kullanıcılarımızı da üzmüyor onlara da 3 kredi hediye ediyoruz. Kredileri gün içinde hesaplarına yüklenecekken tekrar hatırlatıyoruz ki üye olmayanlar ivedilikle üye olsun, kullanıcı girişi yapmamış olanlar hemen sistemde aktif olsunlar :)

07 Mart 2020 Kazananlar

O An 5 Kredi

Arzu Çolak

Taner Kuş

Emin Açıkgöz

Sevda Yumrçalı

Mehmet Yıldırım

O An 3 Kredi

Mustafa Kuş

Nadide Alkan

Merve Tek

Hüseyin Karataş

Yücel Yalın

O An 1 Kredi

Elif Şahin

Soner Şenel

Ahmet Alkan

Tuğba Sayan

Erdinç Altaş

Hakan Küçük

Didem Aydoğar

Ceren Kaya

Nihayet Şahin

Engin Şahin

08 Mart 2020 Kazananlar

O An 9 Kredi

Mustafa Kuş

O An 3 Kredi

Taner Kuş

Mustafa Kuş

Tuğba Sayan

Burak İrden

Kıymet Şenel

O An 1 Kredi

Hüseyin Karataş

Süreyya Kural

Hafize Yaman

Emine Tufanoğlu

Yücel Yalın

Yeliz Beler

Arzu Çolak

Sefanur Kurt

Miray Ünlü

Ayşe Demirkan

...

Bizi takip edin mutlu kalın.... :) Oangeldi.com'u tavsiye ederken lütfen çekinmeyin,desteğinizle sınırlarımızı aşmamıza yardım edin :)

Facebook

Twitter

Instagram

Ha unutmadan Şurada ki Youtube kanalına abone olmayı unutmayın :)