Bir İnternet Sitesinin Doğuşu

Bir internet sitesi kurarken en zor işlerden biri de isim bulmaktır. Bugün dünyada yaklaşık olarak  210 milyon şirket bulunuyor. 40 milyondan fazla tescilli marka var.

Standart bir Türkçe sözlükte ise sadece 111.027 kelime. Hatta Türkçe + Almanca + Fransızca + İngilizce + İtalyanca + İspanyolca + Latince sözlüklerini toplasanız, hepsi 1 milyon kelime bile etmiyor. Yani henüz  kimsenin veya kurumun sahiplenmediği bir isim bulmak hiçte kolay değil.

Hadi varsayalım ki sahiplenilmemiş bir isim bulduk, fakat bu projenizi veya sizi ne kadar iyi temsil ediyor? Yani proje için doğru isim mi emin miyiz ? Ha bide işin patent boyutu var tabi. İnternette aktif olmasa bile isim daha önce marka tescili yapılmış mı bir de bunu kontrol etmek gerekiyor. 

Diyelim ki buraya kadarını kazasız belasız atlattınız. Bulduğunuz isim boşta ohhh, .com uzantısıda boş... hah şimdi tamam derken hiç beklenmedik bir soru geliyor aklınıza...

Aceba bulduğum bu isim daha önce kullanıldı mı ? Kullanıldıysa kim kullandı ? Ne vardı bu isim altında daha önce ? Bunuda web archive üzerinden kontrol etmekte büyük fayda var deyip bu sorunuda çözdüyseniz hayırlı olsun diyebilirsiniz.....

Bu arada kısa birde bilgi verelim şuanda ortalama 90 milyon .com uzantılı isim satılmış durumda. Bunun sadece %20'si falan aktif olarak kullanılıyor. Bazı uyanık tüccarlar 9-10 dolara aldıkları isimleri 9-10 bin dolara satmaya çalışıyor. 

Her neyse gelelim şimdi ödüllü sorumuza....

" Siz olsanız OANGELDİ yerine bu sitenin ismini ne koyardınız ?" 

Cevap vermek ve hediye kazanma şansını yakalamanız için yapmanız gerekenler;

1- Siteye üye ol!

2- Şurada ki facebook sayfamızı takip et ve oradan kullanıcı adını ve "Ben olsam oangeldi.com yerine ............ koyardım sitenin adını."  açıklamanı yaz ve gönder."

3- Beğendiğimiz cevapların sahibini her zaman olduğu gibi sürpriz ödüller bekliyor....:)

Not: Yukarıda saydığımız sancılı süreci göz önünde bulundurmayı unutma....!